Wypożyczenie samochodu - dokumenty i koszty

News

Osoby, które wypożyczają samochód po raz pierwszy niejednokrotnie zastanawiają się nad tym, jak długo będzie trwała procedura związana z wynajmem. Wcale nie mniej istotne jest również to, czy w trakcie jej trwania uda się o wszystko zapytać, a także – czy wszystkie ewentualne wątpliwości zostaną wyjaśnione w sposób ułatwiający odbiór tego typu informacji. Na szczęście, do wspomnianej rozmowy można się dobrze przygotować. Bez względu na to, czy samochód jest rezerwowany mailowo, telefonicznie, czy też z wykorzystaniem odpowiedniego formularza, klient otrzymuje cenę wynajmowanego pojazdu.

Jedną z najważniejszych kwestii jest w tym momencie informacja na temat tego, czy cena jest podana w formie netto, czy też brutto. W zdecydowanej większości uwzględnia się 23 procent podatku VAT od towarów i usług, nigdy jednak nie zaszkodzi zapytać. Opłatą, z istnieniem której należy się liczyć jest także depozyt, którego wielkość jest uzależniona od klasy wynajmowanego pojazdu. Jego wysokość może być dość zróżnicowana i waha się w granicach od 500 do 1500 PLN. Kwota pobrana na poczet depozytu zostanie nam zwrócona w momencie, w którym ponownie pojawimy się w wypożyczalni. Musimy jednak pamiętać o tym, że samochód nie może być oddany w stanie gorszym niż ten, z którym mieliśmy do czynienia w momencie wypożyczenia. Niekiedy wypożyczalnie stawiają zresztą dodatkowy warunek oczekując, że jedna z opłat zostanie dokonana za pomocą karty płatniczej.

Tu warto zachować ostrożność w przypadku depozytu, blokada środków przeznaczonych na jego pokrycie trwać będzie bowiem przez cały czas korzystania z wypożyczonego samochodu. Planując wypożyczenie samochodu zazwyczaj musimy zabrać ze sobą dokument tożsamości oraz prawo jazdy. Jeśli wypożyczamy pojazd nie dla siebie, ale dla reprezentowanej przez nas firmy, konieczne jest podanie pracownikowi wypożyczalni nie tylko dowodu tożsamości i prawa jazdy, ale również dokumentów firmowych takich, jak NIP, KRS oraz upoważnienie do wynajmu samochodu w imieniu właściciela.