Wynajmowanie samochodu bez tajemnic

News

Wybierając się na zagraniczne wakacje coraz częściej zastanawiamy się nad wynajmem samochodu. Niestety, musimy liczyć się z tym, że decyzja ta będzie miała dla nas pewne konsekwencje. Jednym z najważniejszych zadań, jakie otwierają się przed nami jest doposażenie pojazdu, który mamy zamiar wykorzystywać. Niemal wszystkie wypożyczalnie stwarzają nam taką możliwość, choć należy liczyć się z tym, że dodatkowe wyposażenie to również dodatkowe koszty. Gdy w grę wchodzą foteliki i podkładki dla dziecka, koszt taki wynosi od 5 do 20 PLN za każdą dobę, gdy zaś zależy nam na nawigacji, za dobę korzystania z niej zapłacimy od 20 do nawet 40 złotych. Możliwe jest również wyposażenie samochodu w telefon z siecią wi-fi, w takim przypadku jednak koszt wynosi od 5 do 15 złotych za każdą dobę wypożyczenia.

Okazuje się, że często również sam wyjazd zagraniczny jest postrzegany jako ten, który wymaga uiszczenia dodatkowej opłaty. Oczywiście, wypożyczalnie wychodzą naprzeciw zarówno tym mniej, jak i bardziej typowym potrzebom zgłaszanym przez klientów. Problemem nie jest dziś więc wypożyczenie przyczepki, bagażnika dachowego, przenośnego zestawu telewizyjnego, a nawet konsoli do gier. Niestety, należy liczyć się z tym, że współpraca z wypożyczalnią samochodów nie zawsze rysuje się w jasnych barwach. Często wiąże się z dodatkowymi kosztami, z istnienia których warto zdawać sobie sprawę. Już same koszty końcowe wynajmu mogą stanowić zaskoczenie, kwota na fakturze lub umowie potrafi bowiem różnić się w dość istotny sposób od tej, o jakiej wcześniej wspominał pracownik wypożyczalni. Jeszcze przed sfinalizowaniem transakcji warto więc dopytać się, czy mamy do czynienia z kwotą powiększoną o podatek VAT.

Niekiedy sporym zaskoczeniem potrafią być również opłaty przygotowawcze, a więc te, które wiążą się z przygotowaniem pojazdu do wynajmu. W tym kontekście warto wspomnieć o myciu, dotankowaniu oraz o uzupełnieniu płynów, wysokość rachunku może być przy tym powiększona nawet o sto złotych. Niektóre wypożyczalnie ciągle stosują też limit kilometrów, zakładają więc, że do umowy zostanie dopisana drobna kwota dodawana do liczby kilometrów przejechanych przez klienta. Przedmiotem częstych manipulacji jest też udział własny w szkodzie komunikacyjnej. Tu sytuacja jest zresztą bardziej złożona, jeśli bowiem podczas wynajmu przydarzy się szkoda z winy wynajmującego, jest on zobowiązany do poniesienia kosztów ewentualnych napraw. Tu jednak zaczynają się problemy, wiele wypożyczalni zakłada bowiem, że zobowiązanie wynajmującego dotyczy kwoty do tysiąca złotych.

Ubezpieczenie wynajętego samochodu W efekcie koszty naprawy bywają sztucznie zawyżane tak, aby możliwe było zbliżenie się do maksymalnej kwoty, co jest dużym nadużyciem. Samochody z wypożyczalni zazwyczaj posiadają pełen pakiet ubezpieczeniowy. Nie oznacza to jednak, że wynajmujący może czuć się bezkarnie, gdy szkoda nastąpi z jego winy. Jeszcze przed wynajmem wskazane jest więc zyskanie informacji na temat ewentualnego dodatkowego ubezpieczenia albo zniesienia tak zwanego udziału własnego. Ubezpieczenie takie to koszt od 20 do 40 PLN na dobę.